LAJMET E FUNDIT


Këshilli Bashkiak miratoi buxhetin e Bashkisë së Tiranës, për vitin 2018 21 December, 2017

Këshilli Bashkiak i Tiranës miratoi sot me 32 vota pro buxhetin e vitit 2018, më i larti që ka pasur ndonjëherë Bashkia e Tiranës. Kryebashkiaku Erion Veliaj, në fjalën e tij para këshilltarëve bashkiakë, deklaroi se falë mirëadministrimit, për të tretin vit radhazi, buxheti vjen në rritje. Gjithashtu, ai bëri të ditur se në fokus […]

Kryetari i Bashkisë së Tiranës i dhuroi Çelësin e Qytetit këngëtarit italian Riccardo Cocciante

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj priti sot në një takim këngëtarin dhe kompozitorin e njohur italian, Riccardo Cocciante, dhe këngëtaren shqiptare Elhaida Dani, të cilët do të performojnë në skenën e Festivalin të 56 të Këngës në RTSH. Kryebashkiaku Veliaj falenderoi këngëtarin Cocciante për gjithçka ka bërë për Shqipërinë, por në mënyrë të […]

Dhjetëra studentë i bashkohen Bashkisë së Tiranës, dhurojnë lodra për fëmijët në nevojë 20 December, 2017

Festat e fundvitit janë në prag dhe për fëmijët në nevojë është stinë dhuratash. Një grup studentësh nga “Qyteti Studenti” i janë bashkuar nismës së Bashkisë së Tiranës, duke dhuruar lodra për fëmijët e qendrës sociale në “Bulevardin Zogu I”. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ishte së bashku me studentët në qendrën sociale […]

Nis rehabilitimi i Kishës 237-vjeçare të Shën Prokopit 19 December, 2017

Kisha e Shën Prokopit në Parkun e Liqenit të Tiranës, e ndërtuar në vitin 1780, do të rikonstruktohet. Lajmin e mirë për besimtarët në këtë prag Krishtlindjesh e dha kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili iu bashkua aksionit për mbjelljen edhe të 100 pemëve të tjera në park. Kisha dhe mjedisi përreth […]

Nis rehabilitimi i Kishës 237-vjeçare të Shën Prokopit

Kisha e Shën Prokopit në Parkun e Liqenit të Tiranës, e ndërtuar në vitin 1780, do të rikonstruktohet. Lajmin e mirë për besimtarët në këtë prag Krishtlindjesh e dha kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili iu bashkua aksionit për mbjelljen edhe të 100 pemëve të tjera në park. Kisha dhe mjedisi përreth […]

Konsultim publik për projektbuxhetin me studentë dhe grupet e interesit 18 December, 2017

Këshilli bashkiak zhvilloi mesditën e sotme konsultimin e projekt-buxhetit të Bashkisë së Tiranës për vitin 2018 me grupet e interesit, qytetarë dhe studentë. Në hapje të këtij takimi, kryetari i Këshillit Bashkiak, z. Aldrin Dalipi, tha se kështu përmbushet përgjegjësia qytetare dhe ligjore e konsultimit të dokumentit më të rëndësishëm që vjen në Këshillin Bashkiak, […]

Çelet ekspozita “Unë jam shqiptar”, kushtuar diasporës

Me rastin e “Ditës Ndërkombëtare të Emigrimit”, u çel sot në Tiranë ekspozita “Unë jam shqiptar”, kushtuar diasporës shqiptare. Ekspozita nisi me fotografinë e Heroit Kombëtar, Gjergj Kastriotit Skënderbeut, si përfaqësues i epokës që shënoi valët e para të emigrimit të shqiptarëve, vijoi me ngulmimet arbëreshe në Italinë e Jugut dhe komunitetet e tjera në […]

Kryebashkiaku i Tiranës pret kryetarin e Bashkisë së Metz, Dominique Gros 16 December, 2017

“Tirana është një qytet që po zhvillohet dita-ditës dhe kjo duket qartë”. Këto ishin fjalët e kryetarit të Bashkisë së Metzit, Dominique Gros, në takimin që zhvilloi me kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj. Dy homologët diskutuan rreth mundësisë së bashkëpunimit mes dy qyteteve në projekte të përbashkëta, veçanërisht në çështjet e mjedisit, kulturës dhe të […]

Mbjellje pemësh në Parkun e Madh të Liqenit Artificial 15 December, 2017

Thirrjes së Bashkisë së Tiranës që kushdo që zotëron një makinë të dhurojë dy pemë, i janë përgjigjur jo vetëm bizneset dhe sipërmarrjet, por edhe përfaqësitë e huaja diplomatike në Tiranë. Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim dhe përfaqësia e OKB-së në Tiranë i kanë dhuruar Bashkisë së Tiranës 2 pemë për çdo makinë […]

Tirana, qyteti më inovator për 2017-ën, në Samitin e Qyteteve në Ankara 14 December, 2017

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, zhvilloi një vizitë dy ditore në Turqi, me ftesë të kryebashkiakut të Ankarasë, Mustafa Tuna, për të marrë pjesë në Samitin Botëror të Qyteteve Inteligjente, ku të pranishëm ishin Kryeministri turk, Binali Yıldırım, ministra, si dhe kryetarë të Bashkive më të mëdha nga e gjithë bota. Në këtë […]

Faqja 10 nga 87« First...89101112...203040...Last »