LAJMET E FUNDIT


Rajoni i Pulias i dhuron Tiranës 3 mijë pemë 19 November, 2018

Rajoni i Pulias i bashkohet Bashkisë së Tiranës në nismën e saj ambicioze për krijimin e Pyllit Orbital, një brez i gjelbër me 2 milion pemë që do të rrethojë kryeqytetin shqiptar. Presidenti i Rajonit të Pulias, Michele Emiliano mbajti premtimin e dhënë një vit më parë, duke dhuruar sot 3 mijë pemët e para, […]

Prezantimi i Buxhetit 2019 në Vaqarr

Vaqarri është një nga njësitë e reja që i është bashkuar Bashkisë së Tiranës pas ndarjes administrative, duke përfituar në këto tre vjet nga shumë projekte të rëndësishme. Në bashkëbisedimin me banorët e njësisë për Buxhetin 2019, kryebashkiaku Erion Veliaj bëri një pasqyrim të punëve të kryera në këtë zonë të qytetit, por njëkohësisht komentoi […]

Tirana vlerësohet në Kongresin Botëror & Panairin e Qyteteve Inteligjente në Barcelonë 16 November, 2018

Ndryshimet që ka pësuar Tirana në 3 vitet e fundit e kanë kthyer kryeqytetin shqiptar në model suksesi në Europë. Lajmi i mirë vjen nga Barcelona, ku Tirana mori vlerësimin maksimal në edicionin e 8-të të Kongresit Botëror dhe Panairit të Qyteteve Inteligjente. Kryebashkiaku Erion Veliaj ishte përzgjedhur për të prezantuar projektet dhe zgjidhjet inovative […]

Nënkryetari Andi Seferi vizitoi punonjësit e Policisë Bashkiake, që u plagosën në protestën e opozitës 15 November, 2018

Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Andi Seferi vizitoi punonjësit e Policisë Bashkiake në pavionin e Spitalit të Traumës, të cilët mbetën të plagosur në protestën e sotme të opozitës. Pasi u njoh me gjendjen shëndetësore të punonjësve të Policisë Bashkiake, nënkryetari Seferi tha se dëmtimet e tyre janë serioze dhe një pjesë e tyre kanë […]

Hapen zyrat e reja të Lagjes Nr.13 në Selitë, tashmë shërbimet më afër qytetarëve 14 November, 2018

Banorët e lagjes që përfshin zonën jugore të Tiranës, Selitën, Kodrën e Diellit apo edhe Liqenin e Thatë, nuk u duhet të udhëtojnë më drejt Farkës apo Njësisë 5 për të pritur në radhët e gjata për të marrë një shërbim. Tani shërbimet mund t’i marrin shumë më afër, në zyrat e reja të Lagjes […]

Tirana gati për festat e fundvitit, ngrihet “Fshati i Festave” në sheshin “Skënderbej” 12 November, 2018

Ashtu si shumë kryeqytete të Europës, edhe Tirana po bëhet gati që tani për të mikpritur festat e fundvitit. Në sheshin “Skënderbej” ka nisur vendosja e shtëpizave të “Fshatit të Festave”, një hapësirë festive ku qytetarët mund të kalojnë kohën dhe të argëtohen. Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj inspektoi  përgatitjet e fundit, ku theksoi se fëmijët meritojnë ta kenë qendrën e qytetit të zbukuruar. “Është e pabesueshme […]

Vendoset busti Papa Gjon Palit të II-të në sheshin pranë stadiumit “Arena Kombëtare”

Në 25 vjetorin e vizitës së tij në Shqipëri dhe në 40 vjetorin e zgjedhjes si Papa i parë jo italian, Tirana nderoi sot Shën Gjon Palin e II. Në prani të kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, Arqipeshkvit të Dioqezës së Tiranës dhe Durrësit, Imzot George Frendo, ambasadorit të Polonisë në vendin tonë, […]

Prezantuam Buxhetin 2019 në Njësisë 9 9 November, 2018

Tre vitet e fundit Njësia 9 ka përjetuar disa nga investimet dhe projektet më të mëdha transformuese për Tiranën, duke nisur nga sheshi “Skënderbej”, për të vijuar me Bulevardin e Ri e deri te Bregu i Lumit. Në bashkëbisedimin e djeshëm me banorët e Njësisë 9 për Buxhetin 2019, kryebashkiaku Erion Veliaj dhe ministrja e […]

Tirana mikpret konferencën më të madhe ballkanike për ujin 8 November, 2018

Tirana mikpriti sot konferencën dhe ekspozitën më të madhe ballkanike për ujin, ku ekspertë dhe politikëbërës nga shumë vende të Europës ndanë përvojat e tyre për zhvillimin e mëtejshëm të këtij sektori në rajonin tonë. I pranishëm në konferencën me temë “Uji dhe Natyra”, organizuar nga Shoqata Ujësjellës-Kanalizime e Shqipërisë, në bashkëpunim me Shoqatën e […]

Tirana hedh kandidaturën për t’u zgjedhur “Kryeqyteti Europian i Kulturës 2024” 6 November, 2018

Në vitin 2024 Tirana mund të jetë Kryeqyteti Europian i Kulturës. Bashkia e Tiranës ka hedhur kandidaturën për të qenë ajo qendra e kulturës në Europë. Konfirmimi vjen nga kryebashkiaku Erion Veliaj, pasi mori pjesë në Konferencën e parë të Kryeqyteteve Europiane të Kulturës që po zhvillohet në Firence, ku drejtues vendorë, ekspertë dhe përfaqësues […]

Faqja 2 nga 10712345...102030...Last »