LAJMET E FUNDIT


Nis projekti më transformues në 50 vitet e fundit për Njësinë nr.9 8 November, 2017

Njësia 9 në kryeqytet është bërë pjesë e një prej projekteve më të mëdha transformuese në infrastrukturë. Bashkia e Tiranës ka nisur punën për rikonstruksionin e rrugëve dhe shesheve në bllokun që kufizohet nga bulevardi “Zogu I-rë”, “Rr. e Dibrës”, Rr. “Siri Kodra” dhe Rr. “Reshit Petrela” me një sipërfaqe rreth 27.4 hektarë. Gjatë inspektimit […]

Kryebashkiaku i Tiranës mori pjesë në Samitin Ndërkombëtar të Qyteteve 7 November, 2017

Në vijim të vizitës së tij në Itali, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj mori sot pjesë në edicionin e tretë të Samitit Ndërkombëtar të Qyteteve me temë “Të Bashkuar në Diversitet”, të organizuar nga kryebashkiaku i Firences, Dario Nardella, dhe Kancelari i Akademisë së Shkencave Sociale të Vatikanit, Marcelo Sanchez Sorondo. Në fjalën […]

Kryebashkiaku Veliaj takim të veçantë me homologun e tij në Firence, Dario Nardella 6 November, 2017

Me ftesë të kryetarit të Bashkisë së Firences, Dario Nardella, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj ka nisur një vizitë zyrtare në Firence, ku do të marrë pjesë edhe në Forumin “Të bashkuar në diversitet”. Gjatë ditës së sotme ai u prit në një takim të veçantë nga kryebashkiaku, Dario Nardela, i cili i akordoi kryetarit […]

Nis ndërtimi i korsisë së dedikuar për biçikleta në bulevardin “Zogu I” 5 November, 2017

Tirana po bëhet çdo ditë e më shumë miqësore ndaj atyre që kanë zgjedhur si mjet lëvizje biçikletat. Pas korsive të dedikuara në Rr. “Dritan Hoxha”, në Unazën e Vogël, Rr. e “Dibrës” dhe zonën e urbane të Unazës së Madhe, Bashkia e Tiranës ka nisur një tjetër investim të kësaj natyre, kësaj here në […]

Shtohen edhe 100 pemë të tjera te Unaza e Madhe 4 November, 2017

Pylli Orbital, që do të rrethojë gjithë Tiranën me gjelbërim, ka nisur të lërë gjurmën e tij në segmentin e Unazës së Madhe. Bashkia e Tiranës dhe Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit vijojnë punën për pyllëzimin e zonës së Liqenit të Thatë, në pjesën jugore të Parkut të Madh të Liqenit Artificial, nga ku ka […]

Një tjetër gur themeli në marrëdhëniet mes Tiranës dhe Roterdamit 3 November, 2017

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti sot në një takim të veçantë homologun e tij, kryetarin e Bashkisë së Roterdamit, Ahmed Aboutaleb, vizitë të cilën e vlerësoi si një gur themeli në marrëdhëniet mes dy qyteteve, çka do t’i japë një shtysë të re realizimit të projekteve të përbashkëta. Kryebashkiaku Veliaj u shpreh […]

Nis rindërtimi i shkollës 9 – vjeçare “Servete Maçi” 2 November, 2017

Shkolla 9 vjeçare “Servete Maçi”, e njohur ndryshe edhe si shkolla e muzikës, po rindërtohet nga e para. Pas hapjes këtë vit të pesë shkollave, tre prej të cilave tërësisht të reja, Bashkia e Tiranës nisi rindërtimin nga themelet të shkollës “Servete Maçi”, duke e çuar në 4 numrin e shkollave që janë në proces […]

Mbahet takimi Konsultativ i Qeverisjes Qendrore me Vetëqeverisjen Vendore 1 November, 2017

Ndërtimet e papërfunduara në Tiranë do t’i nënshtrohen njësoj taksimit të pronës, si ndërtesat e tjera. Ky është propozimi që vjen nga Bashkia e Tiranës i cili pritet të japë zgjidhje zvarritjes së ndërtimeve, ku shumë ndërtues nuk kanë arritur t’i përfundojnë në kohë punimet, duke shkaktuar kosto sociale e ekonomike për qytetarët dhe qytetin. […]

Gati financimi nga BERZH-i për dy investime të rëndësishme

Në vijim të vizitës së tij në Holandë për të ndjekur Javën Ndërkombëtare të Ujit që u mbajt në Amsterdam, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj u bë pjesë edhe i Forumit të Lëvizshmërisë dhe Qyteteve të Qëndrueshme. Në fjalën e tij, kryebashkiaku i Tiranës solli në vëmendje sfidën me të cilën u përball […]

Nënshkruhet Memorandumi, eksperiencë hollandeze në menaxhimin e ujit në Tiranë 31 October, 2017

Bashkëpunimi në fushën e menaxhimit të ujit të pijshëm dhe trajtimin e ujërave të ndotura, duke shkëmbyer njohuritë dhe praktikat më të mira, ishte në thelb të memorandumit që Ujësjellës-Kanalizime Tiranë nënshkroi dje me Autoritetin Rajonal të Ujit të Delflandit në Hollandë dhe kompanisë “Dunea”. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe drejtori i […]

Faqja 30 nga 102« First...1020...2829303132...405060...Last »