LAJMET E FUNDIT


Vijon pyllëzimi i Liqenit të Kasharit, 500 fidanë të rinj 25 March, 2017

Bashkia e Tiranës, përmes Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit, ka nisur rehabilitimin e Parkut të Liqenit të Kasharit, ku veç pastrimit dhe mirëmbajtjes së liqenit, po i kushtohet vëmendje edhe pyllëzimit të zonës përreth. Edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, u bë pjesë e aksionit, ku u mbollën 500 fidanë të rinj pemësh, […]

Nga 2 Prilli, qeset në supermarkete me pagesë modeste, vetëm kështu dekurajojmë ndotjen e mjedisit 24 March, 2017

Tirana është qyteti i parë në vend që do të nisë reduktimin e përdorimit të qeseve plastike në markete, duke i zëvendësuar ato me qese letre ose trasta rrobe. Për këtë qëllim, Bashkia e Tiranës nënshkroi sot një marrëveshje mirëkuptimi me supermarketet kryesore të kryeqytetit, me anë të së cilës bien dakord të marrin masat […]

Mbajtëm premtimin për të ndërtuar kënde lojërash në çdo lagje të Tiranës, nis këndi i 13 23 March, 2017

Parku te ish-Fusha e Aviacionit po kthehet me shpejtësi në një hapësirë argëtimi e rekreacioni për fëmijët, të rinjtë dhe të moshuarit. Bashkia e Tiranës ka nisur prej disa ditësh rikonstruksionin e sheshit sportiv dhe këndit të lojërave në Njësinë 7, me qëllim rikthimin e kësaj hapësire të degraduar prej disa vitesh për qytetarët. Kryetari […]

Kthejmë qytetin të jetueshëm në secilën prej hapësirave të tij 22 March, 2017

Pemët e dëmtuara të Parkut të Madh të Liqenit po zëvendësohen me pemë të reja, duke zgjeruar sipërfaqen e gjelbëruar. Bashkia e Tiranës, Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit dhe një grup vullnetarësh nga EcoVolis, morën pjesë në mbjelljen e fidanëve të rinj në Parkun e Liqenit. Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku, theksoi se […]

Përurohen ambientet e rikonstruktuara të shkollës “Kongresi i Lushnjes” 21 March, 2017

Rreth 665 nxënës të shkollës “Kongresi i Lushnjes” do të kenë mundësi të studiojnë në mjedise të rikonstruktuara, të cilat ofrojnë të gjitha kushtet e nevojshme dhe moderne për mësimdhënie, përfshi laboratorë të rinj, klasa të reja, si dhe ambiente sportive. Rikonstruksioni i shkollës është bërë falë punës së realizuar nga Bashkia e Tiranës, Ministria […]

Në Tiranë kemi hapur 105 kantiere pune, 10 mijë vetë të punësuar 20 March, 2017

U nënshkrua sot Pakti Kombëtar i Mirëqenies Sociale, i cili bën bashkë për herë të parë të gjithë partnerët që veprojnë në fushën sociale, me synimin për të ngritur një sistem të integruar përkujdesi shoqëror të qëndrueshëm. I pranishëm në Konferencën Kombëtare “Impakti i Mirëqenies Sociale – Për një shoqëri që siguron shërbime sociale për […]

Krraba – mikpritësja e radhës e Bio Fest 19 March, 2017

Nën kujdesin e Bashkisë së Tiranës, Krraba ishte mikpritësja e radhës e festivalit “Ritet Panverore”, ku morën pjesë disa grupe folklorike nga trevat shqipfolëse, si dhe i Bio-Fest, me punime artizanale dhe prodhime bujqësore të zonës. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i shoqëruar nga kryetari i Këshillit Bashkiak dhe i Qarkut të Tiranës, […]

“Dhuro një Stol”, vendosen tre stolat e parë në Parkun e Liqenit 18 March, 2017

Nëse ke dëshirë të kujtosh një të afërm që nuk jeton më apo të shenjosh një përvjetor të bukur, mund t’i bashkohesh nismës më të re të Bashkisë së Tiranës: “Dhuro një Stol”. Në Parkun e Madh të Liqenit janë vendosur tre stolat e parë, nga qytetarë të cilët janë bërë pjesë e nismës, aktivitet […]

Tiranë – Firenze frymë e re bashkëpunimi 17 March, 2017

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti sot në një takim të veçantë kryetarin e Bashkisë së Firences, Dario Nardella, me të cilin diskutoi mundësinë e rritjes së bashkëpunimit mes dy qyteteve për projekte në çështjet e kulturës, transportit publik, ndriçimit etj. Dy homologët vlerësuan se komuniteti i madh shqiptar që jeton në Firence […]

Linja Qendër-Tufinë zgjatet me 3 stacione të tjera, shtuam flotën e autobusëve në shërbim 16 March, 2017

Banorët që jetojnë në Tufinë dhe Shtish-Tufinë, në verilindje të Tiranës, mbulohen me shërbim të transportit urban. Bashkia e Tiranës ka riorganizuar linjën e autobusit në këtë zonë, duke e zgjatur me tre stacione të tjera. Tanimë, autobusët që e mbyllnin shërbimin e tyre në Tufinë, shkojnë deri në fshatin Shtish, e po ashtu është […]

Faqja 4 nga 50« First...23456...102030...Last »