Deklara për shtyp


Zhvillohet Forumi Ekonomik i Tiranës 7 December, 2018

Në kryeqytet u mbajt sot Forumi i parë Ekonomik i Tiranës ku aktorë vendimmarrës dhe të biznesit vendas e të huaj diskutuan mbi sfidat e zhvillimit ekonomik. Në fjalën përshëndetëse, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj u shpreh se ky forum zhvillohet në një moment shumë të veçantë për Shqipërinë. Ai nënvizoi se Tirana […]

Kryebashkiaku e nis ditën me një kafe me banorët e “Astirit” 6 December, 2018

Dita e punës sot nisi ndryshe për kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili zgjodhi që kafen e mëngjesit ta pijë me banorë të zonës së Astirit, e më pas inspektoi punimet që po kryhen në zonën e Unazës së Madhe, pranë rrethrrotullimit “Shqiponja”. Pas konsensusit të arritur pak ditë më parë me […]

“Tirana Dhuron”, ushqime, rroba dhe lodra për familjet në nevojë 5 December, 2018

Stina e festave nuk është vetëm një moment për të festuar, por edhe për të qenë më pranë njëri-tjetrit, sidomos për njerëzit në nevojë. Tashmë është bërë traditë, në muajin dhjetor Bashkia e Tiranës organizon një sërë nismash për t’iu gjendur më pranë me një vakt të ngrohtë, ushqime dhe veshje.  Në Ditën Ndërkombëtare të […]

Qytetarët i bashkohen nismës dhuro një pemë për ditëlindje 4 December, 2018

Prej shumë vitesh, Ilia Duka dhe bashkëshortja e tij, Maria, e kanë kthyer në një traditë të bukur shëtitjen në parkun e Liqenit Artificial të Tiranës. Në 75-vjetorin e lindjes, vajza e tij, Blerina, vendosi që ta përjetësojë këtë kujtim me mbjelljen e tre fidanëve në një nga shtigjet ku Ilia dhe Maria shëtisin çdo […]

Kompania “Globe” dhuron pajisje elektroshtëpiake për 50 familje në raste emergjence 27 November, 2018

Teksa familjet që preken nga gjurma e Unazës së Madhe po sistemohen në banesat e reja sociale në Shkozë, Bashkia e Tiranës po vijon punën edhe për kompletimin e tyre me të gjitha mobiljet dhe pajisjet e nevojshme elektroshtëpiake. Nismës së Bashkisë së Tiranës iu bashkua kompania “Globe”, e cila ka dhuruar pajisje elektroshtëpiake për […]

Banesat Sociale në Shkozë, gati për të pritur familjet që preken nga ndërtimi i Unazës së Madhe 26 November, 2018

Banesat sociale në Shkozë janë gati për të mikpritur familjet e para, të cilat preken nga gjurma e Unazës së Madhe. Bashkia e Tiranës ka sistemuar të gjitha apartamentet, si dhe i ka mobiluar ato me të gjitha orenditë dhe pajisjet elektro-shtëpiake.  Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj inspektoi kushtet komode që ofrojnë banesat që do u shpërndahen […]

Pedagogë, studentë dhe vullnetarë i bashkohen aksionit të pastrimit të Bashkisë së Tiranës 23 November, 2018

Në gjithë kryeqytetin ka nisur sot një aksion i gjerë pastrimi, për mbajtjen pastër të mjedisit. Pedagogë e studentë të Fakultetit të Gjeologjisë, vullnetarë nga “Green Line Albania” dhe qytetarë iu bashkuan nismës së Bashkisë së Tiranës dhe kryebashkiakut Erion Veliaj në pastrimin e Parkut të Liqenit Artificial, Fakultetit të Gjeologjisë dhe Minierave dhe hapësirave studentore përreth.  Duke marrë shkas nga zhvillimet e djeshme, ku mbetën të plagosur në krye të detyrës disa efektivë të Policisë së Shtetit, kryebashkiaku Erion Veliaj theksoi se qyteti ka më shumë […]

Dita e Falenderimeve, Bashkia e Tiranës dhe komuniteti amerikan shtrojnë drekë për njerëzit në nevojë 22 November, 2018

Për të dytin vit radhazi,  Bashkia e Tiranës dhe shtetasit amerikanë që shërbejnë dhe punojnë në Shqipëri, zgjodhën që festën tradicionale amerikane “Ditën e Falenderimeve”, ta kalojnë në qendrat sociale të Tiranës. Kësaj feste iu bashkua edhe nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku, i cili i së bashku me drejtorin e Përgjithshëm të ABI Bank, […]

Përuruam bustin e shkencëtarit Betim Muço në shkollën e re që mban emrin e tij 21 November, 2018

Shkrimtari, poeti, përkthyesi dhe fizikani Betim Muço është përkujtuar nga të afërm, familjarë, por edhe stafi pedagogjik dhe nxënësit e shkollës që mban emrin e tij në Njësinë Nr. 6 në Tiranë. Shkolla e re në Kombinat, përveç emrit të Betim Muços do të mbajë në ambientet e saj edhe bustin e tij, si një […]

Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Fëmijëve 20 November, 2018

Pronarët që preken nga projekti i ndërtimit të Unazës së Madhe do të shpronësohen 100%, ndërsa për ndërtimet pa leje Bashkia e Tiranës ofron tre vite bonus qiraje dhe mundësi për banesa sociale. Kryebashkiaku Erion Veliaj shfrytëzoi sot Këshillin e Fëmijëve, me nxënësit e të gjithë shkollave të kryeqytetit dhe përfaqësues të UNICEF-it në Ditën […]

Faqja 1 nga 10712345...102030...Last »