Deklara për shtyp


117 efektivët e shërbimit zjarrfikës mbollën 117 rrënjë ulliri në Krrabë 18 March, 2018

Tetë muaj më parë, si pasojë e zjarreve që prekën vendin gjatë stinës së verës, në Krrabë u dogjën një sasi pemësh, të cilat janë zëvendësuar këtë fundjavë nga zjarrfikësit e Tiranës. Duke iu bashkuar nismës për mbjelljen e pemëve, 117 efektivët e shërbimit zjarrfikës mbollën 117 rrënjë ulliri, duke e çuar në 650 numrin […]

TAP iu bashkua aksionit të mbjelljes së 1000 selvive në Unazën e Madhe 17 March, 2018

Jemi pak ditë larg nga 21 Marsi, Dita Botërore e Pyjeve, kur qytetarët e Tiranës do t’i bashkohen masivisht aksionit për mbjelljen e më shumë se 100 mijë pemëve në kryeqytet. Deri tani, numri i pemëve të mbjella nga Bashkia e Tiranës gjatë këtij sezoni ka arritur në 95 mijë. Së fundi, edhe Gazsjellësi Trans-Adriatik […]

Kryebashkiaku Veliaj takim me homologun e tij në Lozanë, kryeqytetin olimpik dhe federatave 16 March, 2018

Pas këndeve të lodrave në çdo lagje, Tirana do të nisë një fushatë tjetër për shtimin e terreneve sportive. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, zhvilloi një vizitë dy ditore në Lozanë, qendra boterore e komitetit olimpik dhe 55 federatave botërore të sportit, me ftesë të kryebashkiakut Grégoire Junod, me qëllim rritjen e shkëmbimit […]

Mijëra qytetarë festojnë Ditën e Verës në Tiranë 14 March, 2018

Argëtim, sport, muzikë, produkte artizanale, ushqim të shëndetshëm, ishin ato çfarë ofroi sot kryeqyteti për të gjithë qytetarët që zgjodhën Tiranën për të kaluar festën e Ditës së Verës. Mijëra qytetarë të të gjitha moshave, shumë prej të cilëve të ardhur edhe nga rrethet, janë bërë pjesë e festimeve të organizuara në rrugët dhe sheshet […]

Pajisje të reja e moderne për shërbimin Zjarrfikës të Tiranës 13 March, 2018

Në vijim të procesit të modernizimit, Shërbimi Zjarrfikës i Tiranës është pajisur sot me bazë të re materiale, si uniforma, fikëse zjarri dhe mjete ndihmëse, të cilat do të lehtësojnë punën për menaxhimin e situatave emergjente që mund të shfaqen në të ardhmen. Në ceremoninë e dorëzimit të pajisjeve në Repartin e Zjarrfikësve në Tiranë, […]

Dita e Verës – ja programi dhe si ndryshon drejtimi i qarkullimit të automjeteve

Tirana do të presë nesër, më e bukur se kurrë, Ditën e Verës. Argëtim, sport, muzikë, produkte artizanale, ushqim i shëndetshëm, janë ato që do të ofrojë kryeqyteti për të gjithë qytetarët që do të zgjedhin Tiranën për të kaluar festën. Bashkia e Tiranës ka organizuar një sërë aktivitetesh që nisin që në orët e […]

Sipërmarrësit francezë vizitojnë Tiranën 12 March, 2018

Tirana është një qytet që ofron mundësi të mira për investime të huaja. Kjo është përshtypja që krijuan një grup prej 60 sipërmarrësish francezë nga krahina e Lionit në përfundim të vizitës së tyre në Tiranë. Dje pasdite ata u pritën në një takim të veçantë edhe nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, […]

Kryebashkiaku Veliaj dhe Noizy mbollën 550 pemë te Liqeni i Farkës 11 March, 2018

Parku i Liqenit të Farkës ka nisur të marrë formë, si një tjetër hapësirë çlodhëse për banorët e Tiranës, por edhe pjesë e gjurmës ku do të kalojë Pylli Orbital. Aksionit për gjelbërimin e qytetit kësaj here iu bashkua një mik i veçantë, këngëtari shumë i pëlqyer nga të rinjtë, Noizy, i cili mbolli disa […]

Tirana përzgjidhet si qyteti model në forumin vjetor të arkitektëve dhe urbanistëve në Mynih. 10 March, 2018

Tirana është përzgjedhur si qyteti model i zhvillimit në Forumin vjetor të arkitektëve dhe urbanistëve gjermanë, organizuar nga Ministria e Zhvillimit Urban të Bavarisë dhe qyteti i Mynihut. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, zhvilloi një vizitë një ditore në Mynih, si i ftuar në Forumin vjetor për Qytetet dhe Ardhmërinë, ku prezantoi transformimin […]

Tirana pranë rekordit historik të mbjelljes së 100 mijë pemëve të reja 9 March, 2018

Kanë mbetur edhe më pak se dy javë kohë për këdo që dëshiron të dhurojë pemë për qytetin e Tiranës, deri në 21 Mars, në Ditën Botërore të Pyjeve. Deri tani në kryeqytet janë mbjellë mbi 93 mijë pemë falë kontributit të qytetarëve, bizneseve, por edhe institucioneve, të cilat i janë bashkuar aksionit për shtimin […]

Faqja 10 nga 96« First...89101112...203040...Last »