Deklara për shtyp


Open Data dhe Tirana Ime shembull suksesi në Konferencën e Autoriteteve Evropiane të Mbrojtjes së të Dhënave Personale 3 May, 2018

Tirana mirëpriti sot Konferencën e Autoriteteve Evropiane të Mbrojtjes së të Dhënave Personale, e cila zhvillohet për herë të parë në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ndërkohë që vitin tjetër komisionerë nga gjithë vendet e botës do të mblidhen në kryeqytetin shqiptar. Punimet e Konferencës u përshëndetën edhe nga kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, […]

Takim me homologun e Firences, Nardella, bashkëpunim për “Tirana Smart City”

Në 1 Qershor Tirana do të pushtohet nga 4 mijë biçikleta. Projekti inovator i Bashkisë së Tiranës do ta shndërrojë kryeqytetin në një qytet miqësor ndaj kësaj alternative të re transporti për qytetarët. Kryebashkiaku Erion Veliaj dhe homologu nga Firence, Dario Nardella, nënshkruan sot marrëveshjen e bashkëpunimit për këtë projekt, si dhe diskutuan për projekte […]

Tirana, stacioni i yjeve të muzikës botërore këtë verë 2 May, 2018

Këtë verë Tirana do të jetë stacioni i yjeve të muzikës botërore. Në koncertin festiv të mbajtur dje në sheshin “Skënderbej”, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, dha lajmin e mirë se në kryeqytet do të vijnë disa artistë me famë botërore, të cilët do të performojnë për publikun shqiptar. “Kjo do të jetë […]

Në prag të Ditës së Punëtorëve – Analizë e punës për drejtoritë e punëtorëve të qytetit 30 April, 2018

Largimi i shirave dhe ngrohja e motit i ka dhënë mundësi Bashkisë së Tiranës që të nisë një sërë investimesh në kryeqytet. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në prag të 1 Majit, Ditës së Punëtorëve, falenderoi të gjithë punonjësit e ndërmarrjeve që kujdesen për qytetin dhe theksoi se bashkia ka hyrë në stinën […]

Bashkia e Tiranës dhe Ministria e Mbrojtjes mbjellin pisha për 42 ushtarët dëshmorë 29 April, 2018

Pas Parkut të Liqenit Artificial dhe atij të Farkës, edhe Parku i Liqenit të Vaqarrit po kthehet shpejt në një hapësirë të gjelbër dhe mushkëri e tretë për Tiranën. Edhe pse fushata e mbjelljeve është mbyllur prej pak ditësh, biznese dhe disa institucione shtetërore dhuruan 4 mijë pisha të zeza dhe të buta, të cilat […]

Shkollat si qendra komunitare, Bashkia e Tiranës nis zbatimin e projektit 28 April, 2018

Pasditeve dhe në fundjavë terrenet sportive në shkolla do të shndërrohen në pika argëtimi për komunitetin. Tirana është qyteti i parë në Shqipëri që ka nisur zbatimin e projektit të shkollave si qendra komunitare, duke shfrytëzuar mjediset sportive të shkollave 9-vjeçare e të mesme të qytetit për sportistët e rinj. Kryebashkiaku Erion Veliaj iu bashkua […]

Këshilli Bashkiak miratoi një sërë vendimesh në ndihmë të shtresave në nevojë 26 April, 2018

Ish-kryetari i Kuvendit të Shqipërisë dhe një prej simboleve të rezistencës kundër komunizmit në vend, Pjetër Arbnori, do përjetësohet me një bust në lulishten para sallës ku zhvillohen seancat plenare. Këshilli Bashkiak i Tiranës, me propozim të kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, miratoi në mbledhjen e sotme vetëm me votat e këshilltarëve të […]

Nis trajnimi i shërbimit Zjarrfikës nga ekspertët më të mirë austriak 25 April, 2018

Eksperienca austriake në përballimin dhe menaxhimin e situatave të emergjencave do të shërbejë edhe për shërbimet zjarrfikëse të Tiranës, policisë dhe urgjencave mjekësore, për t’u përgjigjur në kohë dhe me efikasitet në çdo rast. Në mjediset e Akademisë së Sigurisë në Tiranë, me ndihmën e kompanisë së mirënjohur austriake “WEBER-HYDRAULIK GmbH” dhe në bashkëpunim me […]

Transformohet blloku i banimit në Shkozë 24 April, 2018

Nga një zonë krejtësisht informale, e lënë pasdore, ku pluhuri dhe balta mbizotëronin në çdo kohë, blloku i banimit prej 5.1ha që kufizohet nga Rr. “Bashkim Kodra”, “Shkretëve”, “Shpëtim Zajmi”, “Spahiu” dhe “Ali Shefqeti”, në zonën e re të Shkozës, është shndërruar në një hapësirë model urbane. Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i […]

“Hapësira zero”, projekti që do të përfaqësojë Shqipërinë në Bienalen e Venecias 23 April, 2018

Në 26 Maj, Tirana hap dyert e saj plot ngjyra dhe histori në Bienalen e 16 Ndërkombëtare të Arkitekturës në Venecia. Në prani të ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro dhe kryetarit të Bashkisë Tiranës, Erion Veliaj, u prezantua sot projekti fitues, “Hapësira zero”, që do të përfaqësojë Shqipërinë në Bienalen e Venecias, i cili paraqet […]

Faqja 3 nga 9412345...102030...Last »