Deklara për shtyp


Tirana solidare – drekë për gratë në nevojë në mensën sociale në Laprakë 8 March, 2017

Në 8 Mars, me rastin e Festës Ndërkombëtare të Gruas, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, u shërbeu drekën të gjitha grave në nevojë, të cilat janë frekuentuese të mensës sociale në Laprakë. Në urimin e tij për të gjitha gratë, Veliaj theksoi se Bashkia e Tiranës do të rrisë vëmendjen e saj për […]

Bashkia e Tiranës hapa përpara për barazinë gjinore, 65% e stafit janë femra

Bashkia e Tiranës i bashkohet edhe zyrtarisht nismës për zbatimin e detyrimeve që lindin nga Karta Europiane për Barazi Gjinore, me qëllim arritjen e një jete më të mirë për qytetarët, pavarësisht gjinisë. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe përfaqësuesi i UN Women në Shqipëri, David Saunders, firmosën sot Kartën Evropiane pёr Barazi […]

Nis rindërtimi i shkollës 9-vjeçare “Kosova”, godina tre herë më e madhe 7 March, 2017

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, zgjodhi “7 Marsin”, Festën e Mësuesit, për të dhënë lajmin e mirë të rindërtimit të shkollës 9 vjeçare “Kosova”, e cila disa vite më parë u dogj e u shkatërrua plotësisht. Kryebashkiaku tha se brenda vitit të ardhshëm, 360 nxënës nga klasa e I-rë deri në klasën e […]

Linjë e re e autobusit “Qyteti Studenti – Jordan Misja”, kemi shkurtuar distancën, kohën dhe shpenzimet 6 March, 2017

Prej pak ditësh, mijëra banorë të zonës së Qytetit Studenti dhe rrugës “Jordan Misja” në Tiranë përfitojnë një shërbim të ri transporti publik. Kjo linjë është riorganizuar nga Bashkia e Tiranës, duke plotëson një kërkesë të hershme të qytetarëve, ku falë ndërhyrjes linja ekzistuese “Qyteti Studenti – Qendër” ka pësuar zgjatim deri në rrugën “Jordan […]

Investime në çdo lagje, përfundon këndi i dhjetë i lojërave në lagjen Ali Demi 5 March, 2017

Fëmijëve të Tiranës u është shtuar edhe këndi i dhjetë i lodrave, i cili është konceptuar si një hapësirë argëtimi për të gjitha grupmoshat. Investimi i Bashkisë së Tiranës ka marrë mbështetjen e Bankës Raiffeisen dhe përfshin module të ndryshme lojërash, një shatërvan, ndriçim dhe gjelbërim të zonës.  Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, […]

Vijon mbjellja e pemëve në Sheshin “Skënderbej”, dy mijë drurë frutorë e 11 kopshte 4 March, 2017

Me fillimin e procesit të mbjelljes së pemëve dhe shtrimit të gurëve, punimet për Sheshin “Skënderbej” janë në fazën e fundit. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, inspektoi projektin dhe theksoi se ashtu sikurse është premtuar, sheshi do të hapet për publikun në qershor. “Jam shumë entuziast sepse po hyjmë në një fazë të […]

Marrëveshje me Universitetin e Harvardit për Urbanistikën e Tiranës 3 March, 2017

Kryetari i Bashkisë së Tiranës sapo është kthyer nga Universiteti i Harvardit, i cili do të nisë një program asistence teknike për zhvillimin urban dhe inovacionin në qytetin e Tiranës.  Duke nisur nga kjo verë, Bashkia e Tiranës do të presë me bursa të Harvardit studentët më të talentuar nga Masteri i Graduate School of […]

Kompleksi i ri multisportiv në Parkun e Liqenit, një hapësirë fantastike argëtimi 28 February, 2017

Parku i Liqenit të Tiranës ka fituar një përmasë të ri, jo vetëm sa i takon hapësirës që ofron për argëtim, por edhe rëndësisë që po i jepet ushtrimit fizik dhe sportiv. Pas këndit të lojërave për fëmijë dhe këndit të ri të forcës për të rriturit, Liqenit i është shtuar edhe kompleksi më i […]

“Kafe me gjyshin”, më shumë vëmendje për të moshuarit në 2017 27 February, 2017

Bashkia e Tiranës ka rikthyer një nga nismat më interesante që është zbatuar ndonjëherë në kryeqytet, atë të kafes me gjyshërit dhe gjyshet pensionistë, të cilët në disa lokale mund ta pijnë kafen me 20 lekë. Nismës i janë bashkuar një sërë lokalesh në kryeqytet dhe është promovuar këto ditë nga kryebashkiaku Erion Veliaj, i […]

Peticioni në mbështetje të Reformës në Drejtësi 26 February, 2017

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, iu bashkua mijëra qytetarëve, të cilët kërkojnë zbatimin e Reformës në Drejtësi dhe të ligjit të Vettingut, duke firmosur sot peticionin e nismuar nga 50 organizata të njohura të shoqërisë civile, në mbështetje të tyre. Veliaj u bëri thirrje qytetarëve që të mos qëndrojnë indiferentë ndaj kësaj nisme […]

Faqja 50 nga 94« First...102030...4849505152...607080...Last »